SWOT Analizi – Fırsatları Keşfedin, Tehditleri Ortadan Kaldırın.

SWOT Analizi

SWOT Analizi, bir projenin, bir konunun veya kişinin kendisinin güçlü ve zayıf yönleriyle birlikte önüne çıkacak fırsatlar ve tehditleri belirlemek için kullanılan bir tekniktir.

SWOT, İngilizce Strengths (Güçlü yönler), Weaknesses (Zayıf yönler), Opportunities (Fırsatlar) ve Threats (Tehditler) sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır
SWOT Analizi; Kişi kendisinin güçlü yönlerini bilip, zayıf yönlerinin farkına varmasını sağlayacağından,bir çok firmanın İnsan Kaynakları çalışanları işe alım sürecinde adaylara kendisinin SWOT analizini yapmasını ister.

Aşağıdaki soruları kendinize sorup cevaplarınızı bir kağıda yazarsanız sizde Kendinize SWOT analizi yapmış olursunuz. Sorulara cevap verirken olabildiğince tarafsız ve dürüst davranmalısınız.

Strength (Güçlü yönler)
Sahip olduğunuz en önemli özelliğiniz nedir? Neleri rakiplerinizden daha iyi yapıyorsunuz? Çevrenizdeki insanlar sizin hangi yönlerinizi güçlü bulur? Gurur duyulacak bir başarı senin için neyi ifade ediyor?
Weakness (Zayıf yönler)
Hangi yönlerinizi iyileştirmelisiniz? Nelerden sakınmalısınız? Rakipleriniz hangi yönlerinizi zayıf görüyor? Hangi faktörler motivasyonunuzun düşmesine neden oluyor?
Opportunities (Fırsatlar)
Hangi fırsatları değerlendirebilirsiniz? Hangi fırsatların farkındasınız? Hangi olaylar veya değişimler işini kolaylaştırır? Bugüne kadar hangi zor durumları fırsata çevirdiniz?
Threats (Tehditler)
Güçlü veya zayıf yönlerinizin size verebileceği zararlar var mı?Varsa bunlar nelerdir? Önünüzde ne tür engeller var? Rakipleriniz neler yapıyor? Herhangi bir tehditle karşılaştığınızda nasıl tepki veriyorsunuz?

Soruları cevapladıktan sonra büyük resmi görebileceksiniz. Zayıf yönlerinizi iyileştirmeye, güçlü yönlerinizle öne çıkacağınız işler yapmaya başlayabilirsiniz.
SWOT analizi aynı zamanda karar vermekte zorlandığınız özel bir durum ya da olay için de kullanabilirsiniz. 
Karar vermek için size yardımcı olacaktır.

Sizde Artık bir kağıt alıp işe koyulabilirsiniz