PSM I Sınavına Nasıl Hazırlandım?

PSM I Sınavı nedir?

Profesyonel Scrum Master (PSM I) sertifikası, Scrum çerçevesi, Scrum Master sorumlulukları ve Scrum’ın nasıl uygulanacağı konusundaki bilginizi doğrular. PSM I sertifikası sahibi olarak, Scrum Kılavuzunda açıklandığı gibi Scrum’ı anladığınızı ve Scrum Takımlarında Scrum’ın nasıl uygulanacağını kanıtlamış olursunuz.

Sertifika Ayrıntıları

  • Sınav ücreti: 150 USD
  • Geçme puanı: %85
  • Zaman sınırı: 60 dakika
  • Soru Sayısı: 80
  • Sınav Formatı: Çoktan Seçmeli, Çok Cevaplı, Doğru/Yanlış
  • Ücretsiz Credly dijital kimlik bilgisi dahildir
  • Alıştırma Denemesi: Scrum Open
  • Sınav Parolasının son kullanma tarihi yoktur, ancak yalnızca bir deneme için geçerlidir
  • Ömür boyu sertifika – yıllık yenileme ücreti gerekmez

Nasıl Hazırlandım ?

Scrum Guide

PSM sınavının temelini oluşturan Scrum Guide ‘ı defalarca okuyarak başladım. Sınav dilinin ingilizce olduğunu unutmayalım bu nedenle Guide’ı orjinal dilinde okumakta ve anlamaya çalışmakta fayda var. Guide’ın Türkçe versiyonuda mevcut anlaşılmayan yerler için faydalanılabilir. Ben Guide’ı hem İngilizce hem Türkçe olarak çıktısını aldım altını çizerek ve  anlamadığım yerleri not alarak defalarca okudum. Guide’ı ezberlemek çözüm değil mantığını kavramak önemli.

Guide’ı bu linkten dilediğiniz dilde indirebilir, bu linkten online olarak okuyabilirsiniz. 

Diğer Kaynaklar

Udemy üzerinden Valentin Despa’ın Scrum for Beginners + Scrum Master Certification Preparation eğitmini satın aldım ve eğitimi sonuna kadar tamamladım.

Scrum.org ‘un güçlü bir Community si bulunmakta blog sitesinde bulunan PSM sınavıyla ilgili postları ve Forum sitesinde tartışılan konuların çoğunu okudum ve çok faydası olduğunu düşünüyorum.

İnternette sınav için hazırlanmış güncel cheat sheet ler indirdim ve bunların çıktısını aldım sınavda yanıbaşımdaydılar.

Soru Çözümü

Sınavı geçmenin en önemli anahtarı soru çözmek bol bol soru çözmek. Scrum.org ‘ un kendi sitesinde bulunan Scrum Open deneme sınavını üst üste %100 doğru olacak şekilde defalarca çözdüm.

Yine Scrum.org ‘un kendi sitesinde bulunan PSPO sınavı için hazırlanmış olan Product Owner Open deneme sınavını çözmekte fayda var.

Yanlış yaptığım her bir soruyu excel dosyasına konu konu sheetlere ayırarak not aldım. bazı günler sadece bu Excel dosyasını okudum.

PSM için en bilindik kaynaklardan biri olan mlapshin.com adresindeki Real Mod ve Learning Mod faydalı bir kaynak olmasıyla birlikte Scrum Guide v2017 göre hazırlandığı bilmekte fayda var sınavda kafa karışıklığına yol açabilir. v2017 ile v2020 arasında büyük farklılıklar bulunuyor. buradan inceleyebilirsiniz. 

Kayıt

Ana sayfadan Certification alanında Professional Scrum Master’ı seçiyoruz. PSM I Assesment alanı altında sınav için ödeme yapabilirsiniz. Daha sonra satın aldığımız sınava da buradan giriş yapıyoruz.

Buy seçeneğini işaretledikten sonra kredi kartı bilgileriniz ile ödeme yapabilirsiniz. Birkaç dakika içerisinde mailinize şifre gelmiş oluyor. Mail içerisinde de sınava nasıl gireceğiniz ile ilgili bilgiler yer almakta. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta mail adresinizi doğru girmenizdir!

Sınav Aşaması

Sınava zihnimin en açık olduğuna inandığım sabah saatlerinde girdim. Sınav günü sınava hiç çalışmadım. 

Sınav beklediğimin aksine zor ve yorum ağırlıklıydı.

örneğin;

Daily scrum ın özelliklerine çalışmışken Daily yapılmaması halinde oluşabilecek sorunlarla ilgili bir soru vardı.

Scrum Open dan birebir aynı sorularda soruldu tam sayısını hatırlamamakla birlikte 10-15 tane olabilir. 

Sınav da emin olamadığım soruları işaretledim 80 soruyu tamamlayıp geri döndüğümde 5 dk kaldığı için tüm soruları kontrol edemedim, sadece işaretlediğim soruları tekrar değerlendirdim. Sınav yorum ağırlıklı olduğu için süreyi zar-zor yetiştirdim diyebilirim, bu sebepten saati kontrol etmekte fayda var. 

Finish butonuna bastığınızda sınav tamamlanıyor ve sonucu direk görüyorsunuz. Ben % 91.3 skorla sınavı tamamlayıp sertifikayı almaya hak kazandım 🙂

Umarım bu yazıyı okuyan sizlerde sınavda başarılı olur, sertifika almaya hak kazanırsınız. 

...

Buradaki bilgilerle hazırlanıp, sınavı geçerseniz, bana sınav sonucunuzu yazarsanız çok sevinirim.

Sınav ile ilgili herhangi bir konuda benimle iletişime geçebilirsiniz. 

Başarılar dilerim…