Etkili Bir Not Tutma Yöntemi: Cornell Metodu

Gerek öğrencilik yıllarımızda gerekse iş hayatında bir çok kez not tuttuk.Toplantı sırasında veya ders anında bir çok notu düzenli bir biçimde tutmak oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bununla birlikte, birçok durumda diğerlerinden daha üstün olduğu kanıtlanmış bir not alma tekniği vardır. Bu teknik Cornell metodu olarak bilinir.

Amerika’da bulunan Cornell Üniversitesi’nde Profesör olan Walter Pauk 1940’lı yıllarda bir not tutma yöntemi geliştirmiştir. Geliştirdiği bu yönteme Cornell Not Tutma Tekniği adını vermiştir. Cornell Metodu olarak da bilinir.

Nasıl Uygulanılır?

Sayfanın altından üstünden ve solundan birer çizgi ile sayfayı 4′ e bölüyoruz.
Sayfanın sağ tarafında kalan büyük alana notlarımızı alacağız. Sayfanın sol tarafındaki dar alana anahtar kelimeleri, sayfanın altı kısmını ise özet bilgi için kullanacağız. En üst kısmı opsiyonel olarak tarih bilgisi ekleyebiliriz.
Notlar
Bu metotta not almaya kağıdın en geniş bölümü olan sağ taraftaki notlar bölümüne yazarak başlıyoruz. Bu alana dikkatinizi çeken veya size önemli gelen her şeyi not alabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler
Notlarınızı düzgün bir şekilde aldıktan sonra, şimdi sıra anahtar kelime çıkarmakta. Notlarınızın üzerinden geçin ve ana fikirleri, temel kavramları içeren anahtar kelimeleri soldaki sütuna yazın. Anahtar kelimeler hatırlatıcı ve önemli detayları ifade etmelidirler.

Özet
Bu kısım ise sizin kendi cümlelerinizle yazılmalı. Bütün notları gözden geçirdikten sonra tüm konuyu bir kaç cümlede özetleyin.

Basit, etkili ve fazla çaba istemeyen bu tekniği uygulayarak sizde düzenli bir şekilde not alabilirsiniz.