Eisenhower Matrisi ile Zaman Yöntemi

Dwight David Eisenhower 1953-1961 yılları arasında iki dönem ABD başkanlığı yapmıştır. Eisenhower Matrisi de kendisinin geliştirmiş olduğu bir tekniktir. Basit bir mantığı olan bu matris bir koordinat sistemini 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işleri acil-acil değil ve önemli-önemli değil şeklinde kategorize ederek, bir öncelik sırası belirlememize yardımcı oluyor.

Acil ve Önemli - Hemen Yap!

Bu kategorideki işler birinci önceliktedir ve bir an önce yapılmalıdır. Bitiş süresi yaklaşmış veya ertelenemeyecek olan işleri temsil eder.

Acil Değil ve Önemli - Ne zaman yapılacağına karar ver!

Uzun vadede yapılması gereken önemli işleri temsil eder. Hemen yapılması gerekli olmayan, fakat belirli bir süre içinde yapılması şart olan işlerdir. İş önemlidir ancak acele olmadığı için, titizlikle plan yaparak bu plana sadık kalmayı gerektirir.

Acil ama Önemsiz - Delege Et!

Sizin belirlemediğiniz şekilde ortaya çıkan planlanmamış işleri temsil eder. Bu işler acil olmasına rağmen önemli değildir. Bu yüzden bu işleri bir başkasına devretmek size daha önemli işleri yapabilmeniz için zaman kazandıracaktır.

Acil Değil ve Önemsiz - Daha sonra yap veya yapma!

Yaparsanız listeden çıkacak ama yapmazsanız bir şey kaybettirmeyecek işleri temsil eder. Bu işler ne önemli ne de acildir. Yapılmasına gerek yoktur, zaman ve efor harcamak gereksizdir.
Eisenhower matrisi; Bir çok işinizin arasından daha önemli olanların üzerinde çalışmanızı sağlayan bir araçtır. Sizi neyin acil ve önemli olduğunu düşünmeye zorlar ve doğru olana odaklanarak, zaman kaybettiren faaliyetleri ortadan kaldırır.

Önemli olan nadiren acil, acil olansa nadiren önemlidir.
-Dwight D. Eisenhower