Pareto Analizi – 80/20 kuralı – ABC Analizi

Pareto Analizi

Pareto analizi, İtalyan iktisatçı ve sosyolog Wilfredo Pareto tarafından 1897 yılında bulunmuştur.Ülkedeki gelir dağılımı üzerinde çalışan Pareto, İtalya’daki servetin %80’ine İtalya’daki nüfusun %20’sinin, İngiltere’deki toprakların %80’ine ise İngiltere’deki nüfusun %20’sinin sahip olduğunu ve servet dağılımına ilişkin daha sonraki yıllarda yaptığı incelemelerinde de bu oranların değişmediğini gözlemledi ilerleyen dönemlerde Pareto’nun adını alan bu yöntem ABC analizi ve 80/20 kuralı olarak da adlandırıldı.

Pareto analizi, odaklanılması gereken konuları, daha önemsiz konulardan ayırmak için kullanılan basit fakat etkili bir yöntemdir.

“Çoğu insan problemlerin çevresinden dolaşmaya, onları çözmeye çalışmaktan daha çok zaman ve enerji harcıyor.” – Henry Ford

Pareto analizinin uygulaması:

Bilişim Teknolojileri alanında projeler gerçekleştiren bir firmada projelerin zamanında tamamlanmadığı gözlemlenmiş ve tamamlanamama nedenleri aşağıdaki gibi listelenmiştir.
• İş birimlerinden beklenen verilerin geç gelmesi: 30
• İş analistlerinin doğru analiz yapmamış olması:10
• Yeterli sayıda yazılım geliştirme çalışanının olmaması:45
• Proje yöneticilerinin sürekli strateji değiştirmesi:5
• Test mühendislerinin sağlam test yapamamış olması:20

Pareto Analizi için gerekli veriler tablosu
Pareto Analizi

Sonuç

Yapılan analiz sonucunda projenin gecikme sebeplerinden yeterli sayıda yazılım geliştirme çalışanının bulunmaması ve İş birimlerinden beklenen verilerin geç gelmesi nedenlerin %20’sini oluştururken geç kalma sebebinin %80’ini oluşturmaktadır. Bu iki nedenin iyileştirilmesiyle projelerin geç kalma problemi büyük ölçüde düzelecektir.